Tradycja chowu i hodowli gęsi rypińskiej wraca na ziemię dobrzyńską

07 grudnia 2012 roku zakończyliśmy realizację dwuletniego projektu pod nazwą „Tradycja chowu i hodowli gęsi rypińskiej wraca na ziemię dobrzyńską”. Projekt został dofinansowany przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach organizowanego konkursu „Ochrona Bioróżnorodności Naszą Szansą - 2011”. Podczas podsumowania projektu, jego beneficjentów oraz osoby współpracujące w ramach inicjatywy, nagrodziliśmy maskotkami „gęsi” przekazanymi dla organizacji przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Wszystkich uczestników konkursu pisania piórem gęsim oraz darcia pierza nagrodziliśmy dyplomami oraz pamiątkowymi figurkami. W ramach projektu wydana została publikacja pod tytułem „Tradycja chowu i hodowli gęsi rypińskiej wraca na ziemię dobrzyńską”.


Publikacja zawiera informacje z realizowanego projektu, charakterystykę rasy, pochodzenie, pokrój, liczebność zasobów genetycznych gęsi rypińskiej, kierunki użytkowania gęsi, ich okresy odchowu oraz przepisy na potrawy z gęsi. W ramach projektu przeprowadzono trzy szkolenia, z zakresu odchowu gęsi, żywienia i przetwórstwa mięsa z gęsi. Przeprowadzono dwa konkursy pisania piórem gęsim i jeden konkurs darcia pierza. W grudniu 2011 roku zorganizowany został festyn pod nazwą „Smaki i tradycja gęsi rypińskiej na ziemi dobrzyńskiej” oraz w grudniu 2012 roku „Święto gęsi rypińskiej”. W praktycznych warsztatach przygotowania potraw z gęsi uczestniczyli uczniowie kierunku technologii spożywczej ZS 3 w Rypinie, nie zabrakło ich też podczas zabawy darcia pierza oraz pisania piórem gęsim.


Inicjatywa chowu i hodowli gęsi rypińskiej została nagrodzona przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach V edycji konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepsze inicjatywy społeczne, realizowane przez organizacje pozarządowe pod nazwą „Rodzynki z Pozarządówki”.


Projekt został zakończony, gęsi rasy rypińskiej pozostały, inicjatywa wciąż jest żywa. Wszystkim beneficjentom projektu serdecznie dziękujemy! Liczymy na dalsze upowszechnienie rasy rypińskiej oraz tradycji związanej z gęsią rypińską za sprawą kuchni i różnych obrzędów.

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Znajdź na stronie

Gęsia galeria

galeriagaleria

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości